Özel Rehabilitasyon merkezi öğretmenlerinin hakkı, işverenin vicdanına kaldı 

0
156 views

Özel Rehabilitasyon merkezi öğretmenlerinin hakkı, işverenin vicdanına kaldı 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’nde görev yapan öğretmenler için özlük haklarına yönelik düzenleme talebini, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yönelttiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

 

Gürer, yazılı soru önergesinde, “SGK üzerinden öğretmen olarak görülmemesine karşın ödül ve ceza kısmında ise 657 ye tabi olup, Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmaları karşısında neden kadrolu MEB öğretmeni olarak kadro verilmemektedir? Milli eğitimde öğretmen olarak algılanmaları, Öğretmen kimliği verilmesi ve bazı kamu kurumlarında öğretmen olarak algılanmaları için bir düzenleme düşünülmekte midir? Haftanın 6 günü çalışıp ek mesai ve ek ücrete tabi olmamalarına yönelik düzenleme ve iyileştirme düşünülmekte midir? Okullarda bulunan öğretmenlere nöbet ücreti verilirken, Rehabilitasyon Merkezlerinde bunların olmaması değerlendirilip bir düzenleme düşünülmekte midir?” şeklinde sorular yöneltti.

 

Bakan Ziya Selçuk, CHP Milletvekili Gürer’in önergesine verdiği yanıtta, “5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyet gösteren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan eğitim personelinin ücret ye diğer hakları, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği eki Özel Öğretim Kurumlarında Görev Alan Eğitim Personeline Ait İş Sözleşmesi çerçevesinde kurum ile yaptıkları sözleşme ile belirlenmektedir. Dolayısıyla ücret özel öğretim kurumu ile eğitim personeli arasında yapılan sözleşme çerçevesinde belirlenmektedir” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) öğretmenler arasında farklı tanımlarla yapılan ayırımı, soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Gürer, “MEB’deki tüm öğretmenlerin kadroyu alınması düşünülmekte midir?” diye sordu

 

CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde Bakanlıkların cevapları duyurularda yer alan açıklamalar esas alınarak gerçekleştirildiğini belirtti.


ÖĞRETMENLERDE MAAŞ FARKI VE 3600 EK GÖSTERGE

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ek 3600 göstergenin birden çok kez AKP  Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, Bakanlar, Grup Başkanı ve yönetenlerin söz vermesine rağmen  hala çıkmamış olmasını yadırgadığını belirtip son yıllarda her seçim öncesi seçim sonrası için söz verilen ek 3600 gösterge bu kere artık çıkarılsın” dedi. Gürer öğretmenlerin yoksulluk sınırı altında ücret aldığı gibi ücret farklılığının da sürdüğünü belirtti. Gürer’in Bakan Selçuk’a sorduğu ücretlerle ilgili önergesine ise Bakan Selçuk, “Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlarında bugün itibariyle göreve yeni başlayan kadrolu öğretmene 3.699,58 TL tutarında aylık net maaş, sözleşmeli öğretmenlerden göreve yeni başlayanlara ise 3.782,01 TL tutarında aylık net ücret ödemesi yapılmaktadır” açıklamasında bulundu.

ÖĞRETMEN FARKI

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, öğretmenler arasında uygulamalar ile farklılıkların giderek derinleştiğini belirterek atanamayan öğretmenlerin yanında 100 bin boş kadro varlığına da dikkat çekti. Gürer, öğretmenlerin özlük haklarının korunması, kadrolu, ücretli, vekil, geçici gibi tanımlamalar yerine tek kadrolu olarak tüm öğretmenlerin görevlendirilmesinin eğitimin kalitesi açısından şart olduğunu söyledi. Özel Rehabilitasyon Merkezlerinde çalışan öğretmenlerinde koşulları dikkate alındığında çok zor bir görev yaptıklarını ve onlarında MEB öğretmen tanımını hak ettiklerini, bakanın bu konuda yeşil ışık yakmamasını da bu bağlamda umutla bekleyen çalışanlar için mağduriyetin devamı olduğunu belirtti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here