ADANA ACİLEN AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ

0
75 views

ADANA ACİLEN AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ

 

İyi Parti Adana Milletvekili Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu

gündem dışı söz alarak TBMM Genel Kurulunda yapmış olduğu konuşmada

aşırı yağışlar sebebiyle afad’ı yaşayan Adanalı çiftçilerimizin sorunlarını gündeme getirerek acilen çözüm bulunmasını talep etti

 

Çulhaoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi; Özellikle tarım alanında Girdi maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle zaten zor durumda olan Adanalı çiftçilerimiz, bir de yaşadıkları metrekareye 350 kilogram yağış sebebiyle iyice mağdur olmuş durumdalar. Adana, acilen afet bölgesi ilan edilmeli. Tüm Adanalı çiftçilerimiz ve ziraat odası başkanlarımız, acilen, tarım sektöründe üretim yapabilmeleri ve tarımda sürdürülebilir bir politikanın gerçekleşmesi için çiftçilerimizin tüm bankalara olan borçlarının, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olsun olmasın, tarım sigortası olsun olmasın tümünün, faizlerinin silinmek suretiyle en az beş yıl vadeyle yapılandırılmasını beklemektedirler.

Tarımda girdi yükünün hafifletilebilmesi için çiftçilerimizin kullanmış oldukları elektrikte birim fiyatları acilen düşürülmeli, elektrikte uygulanan yüzde 1 enerji fonu, yüzde 2 TRT payı, yüzde 18 KDV oranı acilen kaldırılmalıdır. Bu hususlarda, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’in bu hususlarda biran önce gerekli tedbirleri almasını istiyorum,dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here