Adana Büyükşehir’de Başkan CHP’de, Meclis Cumhur İttifakı’nda Olacak

0
102 views

Adana (CUHA) – CHP’nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, resmi olmayan sonuçlara göre Adana’nın yeni başkanı oldu. Kentle ilgili önemli kararların alındığı Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Karalar’ı ilginç bir tablo bekliyor. Başkan CHP’li, Meclis Cumhur İttifakı’nın olacak, Meclis’in çoğunluğunu Cumhur İttifakı’nın AK Parti’li ve MHP’li Meclis üyeleri oluşturacak.

31 Mart Yerel Seçimleri ile görev süresi dolan Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, 79 Meclis üyesinin 36’sı MHP’li, 28’i AK Parti’li, 15’i CHP’liydi. Yeni Meclis’te de tablo çok değişmeyecek.

İTTİFAKLARIN TAHMİNİ ÜYE SAYISI

Henüz itiraz süreci tamamlanmadığı için Meclis üyesi sayıları da kesinleşmedi ancak Cumhur İttifakı üye sayısının 52, Millet İttifakı’nın üye sayısının 27 olabileceği tahmin ediliyor. Meclis’te çoğunluğu elinde bulunduran Cumhur İttifakı’nın AK Parti’li ve MHP’li üyeleri Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’ni yönetecek başkanvekillerini de belirleyecek. Çoğunluk ellerinde olduğu için divan katipleri ve encümen de AK Parti’li ve MHP’li meclis üyeleri arasından seçilecek.

KOMİSYONLARDA CUMHUR İTTİFAKI ÇOĞUNLUĞU

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararların oluşturulduğu, Komisyon başkanları ve çoğunluk yine Cumhur İttifakı’nın AK Parti’li ve MHP’li üyelerinden oluşacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here