ATALARIMIN BEREKETİMİN VE BOLLUĞUMUN ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

0
444 views

ATALARIMIN BEREKETİMİN VE BOLLUĞUMUN ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Ananı, atanı say. Bereket büyüklerle beraberdir. Şeyh Edebali

Atasözlerimizin ya da Şeyh Edebali gibi ünlü âlimlerin sözleri, bize aslında, kendi kültürümüzde yer alan birçok şeyin modernlik adı altında nasıl unutturulduğunu ve sonra da başka kaynaklarda ya da kişisel gelişim kitaplarında okuduğumuz da, yeni bir şeymiş gibi, farkındalık yarattığını düşünerek yeni bir bilince ve anlayışa geldiğimizi zannederek, geleneklerimizde, göreneklerimizde olanların yeni bir isimle bize sunulduğunun hiç de farkında olmadan, günümüzün çarkları arasında nasıl kaybolduğumuzu çok güzel gösteriyor. Aslında, birçok öğreti, unuttuklarımızın tekrar bize hatırlatılması olmakla birlikte, tüketim toplumunda, ne yazık ki, yeni bir şeymiş gibi sunulmakta…. Bu anlamda, atasözlerimizi ve atalarımızı, bize yaşantılarının sonucunda tecrübeleriyle aktardıkları bilgilerin ne kadar kıymetli olduğunu ve bize hizmet ettiğinin farkında olarak hatırlamak iyi gelecektir.

Bereket-bolluk ve atalarım. Bereketimin ve bolluğumun altında birçok sistemik neden olmakla birlikte, ilk önce bize hayat veren ebeveynlerimizin bize verdiklerine değil de, ver(e)mediklerine odaklandığımız içindir ki, onlardan geleni ve onların bize verdiklerini gör(e)mediğimizden dolayı, odağımız aldıklarımızda olamayıp, hep alamadıklarımız da. Bu sebeple, onlardan geleni onurlandıramadığımız sürece, onlardan gelene geldiği kadarıyla rıza gösteremediğimiz sürece, bereketimiz de bolluğumuz da hep eksik kalacaktır.

Bereket anne ise, anne dediğimizde aklımıza gelen ilk kavramlara bir bakalım. Bereketin yanı sıra, anne hayat demek, anne bağ duygum demek, anne bereketli toprak ve doğa demek, anne vatan demek. Annemle ilişkim nasılsa, herkesle ve her şeyle ilişkim de öyle oluyorsa, bereketimin olmasında (iş, para, arkadaş vs.) annemle ilişkim ve onunla kurduğum bağlanma şekli de birçoğumuzun düşündüğünden daha da önemli. Bağ duygumun oluşmasında annemle ilk ilişkim olan, onun memesinden aldığım süt, bu anlamda bereketim için belirleyici. Annemin huzuru ve mutluluğu, hayattan aldığı zevk bile, benim parayla olan ilişkimi etkiler. Annem zor şartlar altında büyümüşse, hiç kendi parasını kazanamamışsa, ve ben yetişkin olduğumda annemden her anlamda daha rahat bir hayat sürüyorsam, kendime bu hayatı hak görmeyip, kendimi sabote ederek, bereketime ket vurabilirim (hiç sebepsiz işten çıkarım, işten çıkarılmak için nedenler yaratırım, borç yaparım, ihtiyacım dışında alışveriş yaparım, etrafımdaki insanlara hediyeler alır dağıtırım vs.). Annelerinizle ilişkinize bir de bu gözle bakmanızda fayda var, eğer daha önce dikkatinizi çekmediyse…

Bolluk baba demekse, baba dediğimizde aklımıza gelen ilk kavramlara bakalım. Bolluğun yanı sıra, baba varoluşum demek, baba potansiyelim ve sınırlarım demek, baba kazandığım parayı nasıl kullandığım ve çoğalttığım demek, baba iş hayatında gideceğim yön demek. Bu anlamda babalarımızla ilişkimiz, potansiyelimiz ve sınırlarımızla bağlantılı olarak, kazandığımız parayı da nasıl idame ettirdiğimizle çok alakalı. Babanızı kendi algınız ve gözünüzden mi görüyorsunuz yoksa annenizin algıları ve gözünden mi?

Her iki ebeveynini de, olduğu gibi kabul edenler (reddetmeden, yargılamadan, kınamadan, suçlamadan, eleştirmeden, acımadan, veremedikleriyle değil de verdikleriyle alanlar) onların kaderleriyle ve kendi kaderleriyle ve aile öyküleriyle barışık yaşayanlar, hayattan zevk alan, mutlu, tatminkâr, başarılı ve bereketle-bollukla yaşayan kişilerdir.

Annemle-babamla ilişkim çok iyi, hiçbir problemim yok, onları olduğu gibi kabul ediyorum, yine de bereketim ve bolluğum yok diyorsanız veya en azından bir tanesinde sorun yaşıyorsanız, aile büyüklerinizden birinin (7 kuşak atanız), başkasının malına, mülküne veya parasına zarar vererek, arkasında mağdur/mağdurlar bıraktığında ve mağdur bırakan atanız cezasını çekmemişse, oradan size kalan duygusal mirasla bugün siz de mağdurlar gibi para kazanamamak da ya da paranızı çoğaltamamak da sorunlar yaşayabileceğiniz gibi, tam tersi, aile büyüklerinizden biri parası, malı, mülkü, arazisi için mağdur olmuş, canından olmuş olabilir. Her iki durumda da, bireysel vicdanınız devreye girer, mağdurlarla uyumlanıp, özdeşleşip, siz de kendi hayatınızda para kazanamayabilir, paranızı çoğaltamayabilir, sürekli bir borç hali içinde, kendinizi mağdur hissedeceğiniz ilişkilerin ve olayların ortasında olabilirsiniz. Dolayısıyla, atalarım yaptıkları eylemlerinin cezasını çekmemişse, adalet zedelenmişse, daha sonrasında bunlar benim meselem haline gelmekte. Yani dedem koruğu yemiş, benim de dişim kamaşmış…. Atalarımın dinamiği benim kaderim olmuş…

Annenizin kürtajları, ölü doğumları, kayıp çocukları varsa ve bunlar ebeveynler tarafından unutulmuşsa, yasları tutulmamışsa, çocukları olarak onları almakta ve hatırlamakta zorlanıyorlarsa, ailedeki diğer çocuklar, bilinçsizce, bu çocukları aileye katabilmek için sürekli bir borçluluk hali ve kilo problemleri içinde olabilirler. Yani, ebeveynimin tutumu yine benim kaderim oluyor ve bereketime-bolluğuma yansıyor.

Benzer durumlar yaşıyorsanız, önce işe annenizle-babanızla-atalarınızla olan ilişkinize bakarak başlayın, aile sisteminizde neler yaşanmış (göç, cinayet, katliam, para-mal-mülk için zarar veren veya zarar gören, iflas eden vs.) bunları öğrenmekle ilk adımı atın, sonrasında ise anlıyorum, farkındayım, ancak dönüştüremiyorum diyorsanız destek almaktan çekinmeyin.

Bu anlamda konstelasyon (aile dizimi) çalışmalarıyla sisteminize dair büyük resmi görüp, bolluğunuzun ve bereketinizin altında yatan sistemik dinamikleri fark ederek, bu yöntemin gücünden faydalanabilirsiniz.

Nermin Uzun
Konstelasyon Kolaylaştırıcısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here