Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Burhan DEMİROK

0
1 views

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Burhan DEMİROK Başkanlığında Adana’da Gübre Takip Sistemi Konulu Toplantı Yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Burhan DEMİROK başkanlığında, Bakanlık yetkilileri ve İl ve İlçe Müdürlüğümüz Gübre Denetim Elemanlarının da katıldığı Adana’da Gübre Takip Sistemi konulu toplantı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda Gübre Takip Sistemi (GTS), denetim sırasında karşılaşılan sorunlar, denetçilerin soru ve önerileri ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

 Toplantıda ayrıca DNA Barkodlu ve DNA Bandrollü Gübrelerin GTS Uygulamasına yönelik denetim işlemleri görüşüldü. Bu kapsamda, Gübrelere DNA Barkod (Ürün Ambalaj İçine DNA Dizisi Temelli Barkod Sistemi) ve DNA Bandrol (Ürün ambalajına yapıştırılan içinde DNA Barkod bulunan Datamatrix tipinde iki boyutlu barkotlu barkod) uygulaması Piyasaya Arz Edilen Gübrelerin İzlenmesine Yönelik Tebliğ (Tebliğ No:2017/17) hükümlerine göre 01/01/2018 tarihinden itibaren Kalsiyum Amonyum Nitrat (CAN % 26) gübresi ile başlamış ve 01/07/2018 tarihinden itibaren diğer gübreler de uygulamaya dahil edilmiştir. Bahse konu ürünler, belirtilen tarihler itibarı ile piyasaya “DNA Barkotlu ve DNA Bandrollu” veya “DNA Bandrollü” olarak arz edilmektedir.

Gübre Takip Sistemi’nin (GTS) 2017/17 Piyasaya Arz Edilen Gübrelerin İzlenmesine Yönelik Tebliğ kapsamında yürürlüğe girmesiyle piyasadaki gübrelerin hem teknik anlamda takibi ve sahtecilik kontrolü yapılmakta, hem de El Yapımı Patlayıcılar  (EYP) grubuna giren gübrelerin takibi sağlanmaktadır.

Toplantıdan sonra Genel Müdür Yardımcısı Burhan DEMİROK, Adana Organize Sanayi Bölgesinde bulunan bir gübre üretim tesisinde incelemelerde bulunarak, firma yetkililerinden bilgi aldı.

DEMİROK Adana’yı ziyaretinde ayrıca Seyhan ve Yüreğir Ziraat Odaları ile Çiftçiler Birliğinde görüşmeler yaparak, Bitkisel Üretim konularında özellikle gübreleme, gübrelemenin önemi, üretimde karşılaşılan sorunlar ve tarımsal desteklemeler konularında bilgi alış verişinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here