BEDENİM, KİLOLARIM VE BEN

0
626 views

BEDENİM, KİLOLARIM VE BEN

Bedenim, kilolarım bana ne anlatmak istiyor? Versem de niye kısa zamanda tekrar aynı kiloya geliyorum? Bazılarımız neden kilo alamıyor veya anoreksi sınırına gelebiliyor? Bunların tümü birer semptom olup, aslında altında başka dinamikler mi yatıyor?

Yazımı, konstelasyon (aile dizimi) açısından yazacağım.

Tabii ki işin hormonlar ve tıp tarafını yok saymadan, mutlak surette diyetisyenlerle ve doktorlarınızla olan tedavilerinizi kesmeden, olaya bir de başka açıdan bakmanızı sağlamak istiyorum.

Bedenimiz bize, görmekten kaçındığımız her şeyi gösterir. Beden, bilinçaltının somut halidir ve beden, bilinci takip eder. Bu nedenle bilinci değiştirmek, kilolarınızın altında yatan dinamiği bilmek önemlidir.

Bedenimizle ilişkimiz, annemizle olan ilişkiyle yakından bağlantılıdır. Annemizden aldığımız ya da alamadığınız şeylerle doğrudan ilgilidir. Annemizden ne kadar alıyoruz?  Aldıklarımızı suçluluk duymadan, özgürce alabiliyor muyuz? Aldıklarımızı görmüyor, yargılıyor ve istemiyor muyuz? Anne-çocuk ilişkinize bir de bu açıdan bakmanız size fayda sağlayabilir. Annemde neyi yargılıyorum, neyi reddediyorum, neyi görmek istemiyorum ki, bedenim kilo problemleriyle bana bir şeyler anlatmak istiyor?

Bedenimizi sevmek, olduğu haliyle kabullenmek annemizi de sevmek, saymak ve olduğu haliyle kabullenmek demektir. Bedenimizden utanıyorsak ve bu nedenle estetik operasyonlar yaptırıyorsak, bu da aslında annemizden geleni alamadığımızı ve bize verdiklerini göremediğimizi ve onurlandıramadığımızı gösterir.

Anoreksiya diye bildiğimiz, besini reddetmenin altında yatan dinamik de yine anne reddidir. Anneyi reddetmek, anneyi olduğu şekliyle alamamak, duyguları özgürce ifade edememek bedende kendini kilo problemi olarak gösterebilmektedir. Anne hayat demektir, anne reddi hem hayatı hem de beraberinde kendini de reddetmek demektir. Onun için de zayıflayarak, sınırda yaşar.

 

Annenize olan öfkenizi bedeninizde tutuyor, öfkenizi ve duygularınızı ifade edemiyorsanız, yani öfkenizi yutarak, kendinize çevirdiğiniz için, bu da bedende kendini kilo problemleri ve hastalık olarak gösterebilir. Öfke ve öfkenin bedende yarattıkları ile ilgili (https://adanayerelhaber.com/ofkemin-ve-hayir-diyemememin-bedenimde-yarattiklari/) makalemi okuyabilirsiniz.

Biz dünyaya gelmeden önce annemizin kürtajları ya da ölü doğan çocukları varsa, bazılarımız da bu dinamik nedeniyle kilo alabilmekte, çünkü, kilolarıyla – bilinçsizce – bedeninde onları da görünür hale getirmeye çalışmaktadır. Çoğu zaman yemeği yemeleri gerekenden daha fazla yerler, bu da bedenlerinde kendisini kilo olarak gösterse de, altında yatan dinamik, kürtajla alınan çocuğun ya da ölü doğan çocuğun da görülmesi ve sisteme alınması içindir. Kendinden önceki çocuk kürtajla alınmışsa, daha sonra dünyaya gelen çocuk, neden benim yaşamama izin verdiler de, onun yaşamasına izin vermediler diyerek, anlayamadığı, açıklayamadığı kilo problemiyle birlikte suçluluk duygusu da (bazı sistemlerde de sorun kendini parasal problemler olarak da gösterebilmektedir) yaşayacaktır.

Kilo versek de çoğu zaman tekrar aynı kiloya hatta daha fazlasına ulaşabiliyoruz. Çünkü, kilo problemimiz nedeniyle, ailemiz bizimle ilgilenmekte, bu yolla da alamadığımız ilgiyi, sevgiyi, şefkati alarak, kiloları kendimiz için çıkar olarak kullanabilmekteyiz. Bu yolla kendimizi ailemize ait hissedip, görünür hale gelmenin getirdiği konfor alanında kalmayı, sağlıklı olmaya tercih edebilmekteyiz. Çünkü bir yere ait olamamak, dışlanmak demektir, dışlanmak ise hayatın içinde olamamak demektir ki, eğer kilolarımızla aidiyet hissini yaşıyor, görünür hale geldiğimizi düşünüyorsak, kilo versek de, kısa sürede aynı kiloya, bazen de daha fazlasına sahip oluyoruz.

Kilolarınızın sizin için neyi gösterdiğini bilmek, büyük resmi görmek isterseniz, konstelasyon çalışmalarının dönüştürücü gücünden faydalanabilirsiniz.

Nermin Uzun

Konstelasyon Kolaylaştırıcısı

nermin.uzun@gmail.com

Nermin Uzun İle Aile, Travma, Niyet Konstelasyon Çalışmaları (@nerminuzun.konstelasyon)

İnstagram: nermin.uzun.71

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here