BOR MADENİNDE NELER OLUYOR?

0
94 views

BOR MADENİNDE NELER OLUYOR?

Yüzlerce alanda kullanılan, yüzde 72,8’i ülkemizde bulunan ama yeterli fayda sağlanamayan Bor Madeni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2020 Plan ve Bütçe Komisyon görüşmelerinde gündeme geldi. CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ve CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bor Madeninden elde edilen faydanın ne olduğunu Bakan’a sorup bu alanda çalışmaların geliştirilmesini istediler.

Çok farklı amaçla kullanılan Bor Madeni, ülkemizde en çok bulunan madenler arasında yer alıyor. Ülkemiz Bor üretiminde Dünyada, ABD ve Çin gibi ülkelerle beraber ilk sıralarda yer almakta. Ülkemizde ham madde olarak üretilip dünyaya satılan Bor madeni, işlenerek katma değeri yüksek ürün haline dönüştürülmeye çalışılıyor.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bor madeni ile ilgili üretimleri sorguladı. Gürer, “Eti bor deterjan önce üretildi, sonra toplandı. 25 bin ton kapasiteli yeni tesis yapılmıştı, bu yıl pazara iddialı biçimde tekrar girdi. Pazar payı nedir? Maliyet, fiyat ürünün sürekliliğini sağlayacak mıdır? Doğru bir çalışmayla neden istenen konumda pazar yaratılamamaktadır? Projedeki kâr/zarar değerlendirmesinde durum nedir? Borlu çimento uygulamasına yönelik Devlet Su İşleri 2 baraj göletinin kütle beton uygulaması projesi kararı uygulamaya alınmış mıdır? Bu proje hangi aşamadadır? Borlu fren balatası, odun, plastik, kozmetik projeleri tamamlanmıştı. Bu uygulamadan sağlanan fayda nedir?” şeklindeki sorularını yöneltti.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ise Bor konusunun millî bir mesele olduğunu ifade ederek, “Orada yapabileceğimiz bir inovasyonun, iyi bir atılımın çok şeyi değiştireceğini düşünüyorum. Eğer uygunsa orada da bütçeyi artıralım” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here