DEDESİ KORUK YEMİŞ TORUNUNUN DİŞİ KAMAŞMIŞ

0
722 views

DEDESİ KORUK YEMİŞ TORUNUNUN DİŞİ KAMAŞMIŞ

 

Bazılarımızın bizzat deneyimleyerek, bazılarımızın kulaktan dolma bir bilgi ile hatırladığı, bazılarımızın ise büyüklerimizden duyup belki de üzerine hiç kafa yormadığı bir cümle.

 

Nedir bu nerdesiniz, bunu konstelasyon (aile dizimi) bakış açısıyla paylaşmak istiyorum. Paylaşacaklarım aslında bilmediğiniz ya da hiç duymadığınız bilgiler değil. Tam da hayatın içinden, bazılarınızın bilincinizle farkına varıp, anlamlandırabildiği, destek aldığı; bazen de anlamlandıramadığınız duygular, olaylar olabilir ki, böyle zamanlarda, farkında olmadan ağzımızdan şu cümleler dökülüverir: “Sanki annemin kaderini yaşıyorum” “Ben de dedem gibi para kaybediyorum, kendimi dedem gibi haksızlığa uğramış hissediyorum”, hayatında hiç suç işlememiş olduğu halde kendini suçlu gibi hissedenler ya da kendisini suçluymuş gibi hissettiren olayların içinde bulup “Ben yapmadım ki! Kimin günahının kefaretini ödüyorum”.

 

Aile bir enerji sistemidir ve sistemde herkes görünmez bağlarla birbirine bağlıdır. Sisteme kimler dahildir derseniz daha önce yazdığım makaleyi okuyabilirsiniz. (Bkz. Konstelasyon ve Hayatın Kaynakları Annemiz-Babamız – https://adanayerelhaber.com/konstelasyon-ve-hayatin-kaynaklari-annemiz-babamiz/)

Sistemimizde yaşanılanlar; göçler, göçler sırasında unutulanlar, ölenler, hakkı yenilmiş bir aile bireyinin ya da hak yiyen bir aile bireyimizin olması, utanç verici bir eylemi nedeniyle sistemimizden dışlananlar, annemizin, anneannemizin, babaannemizin ya da daha üst kuşaklardaki yaşanan kürtajların acıları, unutulmuşlukları, hayat bulup ölen çocukların tutulmayan yasları veya uzamış yasları, erken ebeveyn kayıplarının getirdiği travmalar ve hayatta kalma stratejileri, cinayetler ve sonrasında yerine gelmemiş adalet, (suçunu çekmemiş herhangi bir büyüğümüzün olması, olayın yok sayılması, sorumluluğun alınmamış olması), katliamlar, savaşlar sırasında sistemimizde öldürülenler, tecavüze uğrayanlar ya da tam tersi sistemimizden birilerinin öldürdüğü, tecavüz ettiği kişiler varsa (fail-kurban dinamiği) bunlar olayların yaşandığı dönemde fark edilmediği içindir ki  (çoğu zaman, olaylar, yaşanıldığı dönemde fark edilip görülmez, sorumluluk alınmaz, yok sayılır), daha sonraki kuşaklar tarafından bağlanma süreciyle tüm bunlar telafi edilmek üzere kolektif vicdan gereği bilinçsizce üstlenilir. Geçmişte çözümlenmemiş her şey tamamlanmak için devam eder, çünkü duygular miras kalır. Atalarımız, ebeveynlerimiz bize sadece parasını, pulunu, malını, mülkünü miras olarak bırakmaz. Bize hizmet etmeyen alışkanlıklarını, bedelini ödemedikleri eylemlerinin sonuçlarını, hastalıklarını, borçlarını da miras olarak bırakabilmekteler. Dolayısıyla, atalarımızın başına gelenler bizim kaderimiz oluyor.

Tekrarlayan kazalarınız, bağımlılıklarınız, açıklayamadığınız suçluluk ve öfke duygularınız varsa, kendinizi ailenizden, iş arkadaşlarınızdan, ait olduğunuz herhangi bir gruptan dışlanmış gibi hissediyorsanız, kendinizi ülkeniz dahil hiçbir yere ait hissetmiyorsanız, hiç suç işlemediğiniz halde suçlanıyorsanız, kendinizi bazen suçlu bazen de kurban gibi hissediyorsanız, yaşadıklarınızın altında sisteminizde siz daha sisteme dahil olmadan önce yaşanılanların etkisinin olabileceğini hatırlamanızda fayda var. Hatta hiç tanımadığınız, görmediğiniz üç kuşak öncesindeki bir aile büyüğünüzle özdeşleşerek tıpkı onun yaşadığı bir hastalığı, para sorununu, dışlanmışlığı kendinize ait hissederek, o aile büyüğünü sisteme dahil edebilmek, ben de senin gibiyim diyebilmek için bilinçsizce kendi hayatınızda hastalık alabilir, para kazanamayabilir, kendinizi sistemden dışlanmış gibi hissedebilirsiniz.

Atalarımızın, anne-babamızın başına gelenleri, yaşadıkları tüm acıları, üzüntüleri, kayıpları saygıyla onlara bırakabilmek, onları ve kaderlerini onurlandırmak hem onlar için hem de bizim için en sağlıklı olanıdır. Bunun için destek almaktan çekinmeyin. Biz destek almadıkça, yaşadığımız sorunların altında yatan dinamikleri görmedikçe, dönüştürmedikçe, bizden sonra ki kuşaklarda, bağlanma süreciyle, telafi etmek, tamamlamak üzere yaşanılanları, bizim gibi kendi hayatlarına taşıyacaklardır. Çözüm kabul edebilmekten, dahil edebilmekten, yaşanılanlara evet diyebilmekten, suçu suçluya bırakabilmekten geçer.

 

 

Nermin Uzun

Konstelasyon Kolaylaştırıcısı

 

nermin.uzun@gmail.com

Nermin Uzun İle Aile, Travma, Niyet Konstelasyon Çalışmaları (@nerminuzun.konstelasyon)

İnstagram: nermin.uzun.71

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here