ELLER ZULME KARŞI DUAYA KALKTI

0
212
ELLER ZULME KARŞI DUAYA KALKTI

DOĞU TÜRKİSTANLI ŞEHİTLER İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILDILAR
ÇİN ZİNDANLARINDA İŞKENCE İLE ÖLDÜRÜLEN DOĞU TÜRKİSTANLI ŞEHİTLER VE MAZLUM TÜRKİSTANLILAR UNUTULMADI. BUGÜN TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA ELLER MAZLUMLAR İÇİN DUAYA KALKTI, ŞEHİTLER İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI. ADANA’DAKİ GÖSTERİLERİN DÜZENLENDİĞİ ALAN ULU CAMİ’YDİ.

Çin hükümetinin Doğu Türkistan halkına yaptığı ve bitmek bilmeyen zulüm nedeniyle bugün Türkiye’nin dört bir yanında Doğu Türkistan’daki mazlumlara destek programları düzenlendi.

                Çin işkencesi altında şehit olan ve her türlü tecrite tabi tutulan Doğu Türkistanlı şehitler ve mazlumlar için gıyabi cenaze namazı kılınıp dua edildi.
                Türkiye’nin dört bir yanında onlarca ilde gerçekleştirilen etkinliğin Adana’daki adresi Ulu Cami’ydi. Sabah namazında tarihi camide buluşan her yaştan yüzlerce kadın ve erkek zulme karşı haykırdı.

İnsan ve Medeniyet Hareketi Adana Derneği ile Genç Hareket Adana’nın ev sahipliğinde düzenlenen programa çeşitli STK temsilcileri de katıldı.
Hep birlikte kılınan sabah namazının ardından grup başta geçtiğimiz günlerde baskıcı Çin zindanlarında işkence altında şehit edilen halk ozanı Abdurehim Heyit ve tüm şehitler için Ulu Cami önünde buluştu.

Grup adına burada bir açıklama yapan Genç Hareket Adana Başkan Ali Şimşek, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin sistematik olarak işkenceye maruz kaldığını belirtti.

Dünya Uygur Türkleri Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Abudulwaili Buğrahan da programda bir konuşma yaparak kendilerine en çok sahip çıkan ülkenin Türkiye olduğunu söyleyerek teşekkür etti.

Grup daha sonra başta Çin zindanlarında işkence altında şehit edilen Türkistanlı şehitler olmak üzere tüm mazlumlar için gıyabi cenaze namazı kıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here