Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Akdeniz Bölgesel Üst Düzey Çalıştayı Adana’da Gerçekleştirildi

0
80 views

Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Akdeniz Bölgesel Üst Düzey Çalıştayı Adana’da Gerçekleştirildi

 

Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliğinde düzenlenen göç, güvenlik ve sosyal uyum konularının bölgesel düzeyde ilgili kurum ve kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin katılımıyla istişare edildiği “Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Bölgesel Üst Düzey Çalıştayları”nın ikincisi, Akdeniz bölgesindeki tüm illeri kapsayacak şekilde 31 Ekim 2019 Perşembe günü Adana’da gerçekleştirildi.

Bölgede bulunan illerde sosyal uyuma yönelik faaliyetleri teşvik etmek, bu konularda karşılaşılan güçlükleri yerinde tespit etmek ve sosyal uyum politikaları noktasında çözüm önerilerini tartışmanın yanı sıra bu konuların güvenlik politikaları ile uyumlu olmasını da hedefleyen çalıştaya; İçişleri Bakan Yardımcılarımız İsmail ÇATAKLI ve Prof. Dr. Tayyip Sabri ERDİL, Adana Valisi Mahmut DEMİRTAŞ, Genel Müdürümüz Abdullah AYAZ, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, BMMYK Türkiye Temsilcisi Vekili Giulia Ricciarelli RANAWAT, İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanı Dr. Can Ozan TUNCER, Türk Kızılayı Göç Hizmetleri Direktörü Bayram SELVİ, Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet KAZAN, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ali Zafer SAĞIROĞLU, BMMYK Sorumlu Uluslararası Koruma Müdürü Gökçe SARAYDIN’ın yanı sıra Akdeniz bölgesindeki tüm illerin valileri ile diğer protokol temsilcileri katıldı.

Programın açılışında konuşan İçişleri Bakan Yardımcımız İsmail ÇATAKLI: “Ülkemizin temel hedefi ve stratejisi bu insanların Suriye’de istikrarın sağlanmasına müteakip ülkelerine dönmesinin temini üzerinedir. Bununla birlikte uzayan Suriye krizi sonucu bizimle yaşamaya devam eden yabancıların toplumda neden olabileceği ekonomik ve sosyal sorunların minimize edilmesi amacıyla bu tür sosyal uyum faaliyetleri hayati önem taşımaktadır.” dedi.

Türk tarihi göç üzerine inşaa edilmiş bir uygarlıktır diyen İçişleri Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Tayyip Sabri ERDİL şöyle konuştu: “Suriye krizinin oluşturduğu göç tablosu aslında büyük bir külfet olarak geldi fakat Türkiye özellikle 2013’ten sonra çok etkin anlamda oluşturuduğu Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve kurumsal düzenlemeler, uluslararası mevzuatın getirdiği düzenlemelerle çok etkin ve hızlı bir şekilde adapte oldu. Bugün 6 yıllık bir deneyimle dünyanın 30,40 yılda hatta 100 yılda ulaştığı alt yapı, birikim, etkinlik ve hizmet kapasitesini Türkiye son 6 yılda oluşturdu.

Adana Valisi Mahmut DEMİRTAŞ ise : “ 2011 yılından bugüne Suriye’de yaşanan insanlık dramının sebep olduğu düzensiz göçe maruz kaldık. 3 milyon 700 bine yakın Suriyeli evini, ocağını yurdunu terk edip ülkemize sığındı. Bu sığınmacılardan 240 binine de Adana olarak biz mihmandarlık yapıyoruz. Ayrıca çoğu Irak uyruklu 5.500 civarında da uluslararası koruma kapsamındaki yabancı ilimizde ikamet ediyor. Misafirlerimizin ilimizde, huzur ve güven ortamında yaşamalarını sürdürmeleri için tüm çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz.” şeklinde konuştu.

Genel Müdürümüz Abdullah AYAZ ise  konuşmasında göçün insanlık tarihi kadar eski bir olgu olduğunu, insanlığın tarih boyunca değişik sebeplerle farklı göç hareketlerine şahit olduğunu vurguladı. Genel Müdürümüz AYAZ ayrıca, “Türkiye olarak göç alanında yaşanan yoğunluğu, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımız, kolluk birimlerimiz ve valiliklerimizle işbirliği içerisinde yönetiyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin “uyum” politikasına dikkat çeken BMMYK Türkiye Temsilci Vekili Giulia Ricciarelli RANAWAT şöyle konuştu: “Bu politikanın öngördüğü çift taraflı süreç, mültecilerin ve ev sahibi toplumun “birlikte yaşama kültürü” oluşturmak için büyük çabalar sarf etmesini gerektirmektedir. Sosyal uyumun bir diğer önemli ayağı ise bugün burada toplanmamıza vesilen olan yerel politika ve yaklaşımlar konusudur.”

Birçok kurumu ve sektörü ilgilendiren göç yönetiminin ilgili paydaşlarının bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduğu, bölgede yaşanan güncel gelişmelerin istişare edildiği etkinlikte; Genel Müdürümüz Abdullah AYAZ “ Türkiye’de Göç Yönetimi” konusunda, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU “Türkiye’de Yürütülen Uyum Faliyetleri” konusunda, İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanı Dr. Can Ozan TUNCER “Göç ve Güvenlik” konusunda, Türk Kızılayı Göç Hizmetleri Direktörü Bayram SELVİ “Geçmişten Günümüze Suriye Krizi ve İnsani Yardımlar” konusunda, Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet KAZAN “Sosyal Uyumda Belediyeler ile Sivil Toplumun Rolü ve Yerel Düzeyde Yapılan İş Birlikleri” konusunda, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ali Zafer SAĞIROĞLU “Sosyal Uyum” konusunda, BMMYK Sorumlu Uluslararası Koruma Müdürü Gökçe SARAYDIN “Sosyal Gerilim Olayları ve İzleme” konusunda bilgilendirme sunumu yaptı.

İllerdeki yerel politikaların belirlenmesinde söz sahibi olan üst düzey yöneticileri, Türkiye’nin göç yönetim sistemi ile sosyal uyum konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla düzenlenen “Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Bölgesel Üst Düzey Çalıştayları” Türkiye’nin diğer bölgelerinde de gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here