HER YIL 743 MİLYON TON TOPRAĞIMIZI KAYBEDİYORUZ

0
198 views

Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, dünyada kişi başına düşen erozyonla yitirilen toprak miktarının yılda 4 ton iken, ülkemizde bu oranın 10 tona ulaştığını söyledi.

İncefikir, erozyonun Türkiye’nin çevre problemlerinin başında geldiğini belirtti.  Erozyonun insanları açlığa, yoksulluğa, susuzluğa ve göçe zorladığını dile getiren İncefikir, toprak erozyonunun çok önemli bir ekolojik sorun olarak güncelliğini koruduğuna dikkat çekti.

İncefikir, “Doğal üretim varlıklarımızın bilinçsiz ve hoyratça kullanılması, topraklarımızın erozyon ile aşınmasına, üretim kapasitelerinin düşmesine, çoraklaşmaya ve ekosistemin bozulmasına neden olmaktadır. Her yıl ortalama 743 milyon tona yakın verimli toprakla birlikte yaklaşık 9 milyon ton bitki besin maddesini kaybetmemize neden olan erozyon sonucunda toprağın yaşamsal döngülerinin bozulması, ekosistemin ve toprakların verimliliklerinin azalması gibi sorunlarla karşı karşıyayız.”

2050 YILINDA DÜNYA NÜFUSU 9,8 MİLYARA ULAŞACAKTIR

Türkiye’de toprak erozyonun önlenmesi için çalışmaların arttırılması gerektiğini söyleyen İncefikir sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyada işlenebilir toplam tarım arazisi 3 milyar 200 milyon hektardır. Bu miktarın 1 milyar 475 milyon hektarında işlemeli tarım yapılmaktadır. Son yıllarda kişi başına tarım arazisi gelişmiş ülkelerde % 14,3, gelişmekte olan ülkelerde ise % 40 azalmıştır. Uluslararası Tarım Örgütü FAO’ya göre 2050 yılında dünya nüfusu 2 milyar artarak 9,8 milyara ulaşacaktır. Bu durumda kişi başına düşen tarım arazisi 2000 yılında 0.23 hektar iken, 2050 yılında 0,4 hektara düşecektir.”

EROZYONA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Eğimin aşırı olması

Bitki örtüsünün zayıf olması

Bitkilerin tahrip edilerek toprağın cılız bırakılması

Tarlaların eğim yönünde sürülmesi

Şiddetli Yağış (Sel Erozyonu)

Aşırı otlatma

Nadas uygulamasıyla toprağın boş bırakılması

Yağış azlığı

Bitki örtüsünden yoksun alanlardaki aşırı rüzgar (Rüzgar Erozyonu)

Gibi faktörler Erozyon Nedenleri olarak değerlendirilebilir.

EROZYONU ÖNLEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Ağaçlandırma

Bitki Örtüsünün muhafaza edilmesi

Meraların aşırı otlatılmaması

Nadas uygulaması yerine nöbetleşe ekim yapılması

Arazinin eğime dik sürülmesi

Yamaçlara taraçalandırma yapılması erozyonu engellemek için yapılması gerekenlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here