Notre Dame Katedrali’ndeki Yangın 8 Buçuk Saatte Söndürüldü

0
65 views

Ankara (CUHA) – Fransa’nın başkenti Paris’teki Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın yaklaşık 8,5 saat sonra söndürüldü.

İtfaiye Sözcüsü Gabriel Plus, basına yaptığı açıklamada, Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangının söndürüldüğünü belirtti. Fransa’nın başkenti Paris’in en çok ziyaret edilen tarihi eserlerinde 856 yaşındaki Notre Dame de Paris Katedrali’nde dün akşam yerel saat ile 18.50 sularında başlayan yangın, 04.00 sıralarında tamamen kontrol altına alındı. 500 itfaiye görevlisinin müdahale ettiği yangında, bir itfaiye eri hafif yaralanırken 10 itfaiye çalışanı ise dumandan etkilendi. Katedralin içinde saklanan ve manevi değeri büyük olan eserlerin büyük bir bölümü kurtarıldı. 96 metrelik ahşap kulenin yanarak çöktüğü yangında geriye kalan 2 kule ve binanın taş temel yapısı kurtarıldı.

“KATEDRAL YENİDEN İNŞA EDİLECEK”

Gece yarısı bölgeye gelen Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Paris’in ve Hristiyan aleminin sembolü olan Notre-Dame Katedrali’nin yeniden inşa edileceğini, bu yangının tüm Hristiyan alemini ve tüm dünyayı üzdüğünü dile getirdi.

Yangını “trajedi” olarak tanımlayan Macron, “Gurur duyalım, çünkü bu katedrali 800 yıldan daha uzun bir süre önce biz inşa ettik ve yüzyıllar boyunca büyütüp geliştirdik. Bu gece kati bir şekilde söylüyorum, birlikte yeniden inşa edeceğiz” dedi.

HAVADAN MÜDAHALE YAPIYI ÇÖKERTİR

Fransa Sivil Savunma yetkilileri, bu yangına havadan müdahalenin doğru olmadığını; 10’larca ton ağırlığındaki suyun bir anda boşaltılmasının Katedrali çökertebileceğini; uçakların konumları itibarı ile Paris’ten çok uzak oldukları ve uçakların sadece göl ve denizlerden su yükleyebildiklerini söyledi.

Yerel medya katedralin tekrar yapımı için 100’lerce milyon Euro’ya ihtiyaç olabileceğini; bunun için ulusal bir kampanya düzenleneceğini belirterek; Fransa’nın zengin iş insanlarından Pinault ailesinin şimdiden 100 milyon Euro bağışladıklarını duyurdu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here