Sanat akımları tabağa yansıdı

0
91 views

Büyük Akdeniz Şöleni temasıyla bu yıl üçüncü kez düzenlenen Adana Lezzet Festivali’nde İstanbul Bilgi Üniversitesi rüzgârı esti. BİLGİ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin yemeği sanatla buluşturdukları sergi görücüye çıktı. Eserler festival katılımcılarından tam not aldı

Türkiye’nin gastronomi alanındaki en önemli etkinlikleri arasında yer alan Adana Lezzet Festivali sona erdi. Dünyaca ünlü şeflerinin katılımıyla düzenlenen festivalde İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü “Tablodan Tabağa: Gastronomi 3 Duyu” isimli sergisiyle yer aldı. Festivalde söz alan BİLGİ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Dilistan Shipman, gastronomi ile sanatı birleştirdiklerini belirtti.

Öğrencilerin büyük bir özveriyle çalıştığına değinen Dr. Öğr. Üyesi Shipman, “Dünyadaki tüm akım ve sanatçıları tek tek analiz ettik. Yemeğin evrenselliğini göz önüne alarak tablolardan edindiğimiz hisleri tabaklarımıza yansıttık. Sonrasında çektiğimiz fotoğraflarla bu hisleri yeniden sanata aktardık. Bu dönüşüm süreci, her tabağa, yemeğe bir hikâye bahşetmekle kalmadı, bu hikâyeler fotoğraf aracılığıyla ölümsüzleşti” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here