Yangınlar 234 can aldı

0
220 views

Yangınlar 234 can aldı

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son iki yılda illere göre gerçekleşen konut, iş yeri ve fabrika yangınlarını ve vefat eden kişi sayısını Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yöneltmiş olduğu yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer yöneltmiş olduğu önergesinde, “Ülkemizde 2018 ve 2019 yılının ilk altı ayında meydana gelen konut, işyeri ve fabrika yangını sayısı ile illere göre dağılımındaki ilk 10 il hangileridir? Bu yangınlarda zarar gören konut, işyeri ve fabrikalar içinde sigortalı olan sayısı ne kadardır? Bu yangınlarda vefat eden kişi sayısı ne kadardır?” şeklindeki sorularına yanıt istedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, meydana gelen konut, işyeri ve fabrika yangını sayısı ile illere göre dağılımındaki ilk 10 il ve bu yangınlarda zarar gören konut, işyeri ve fabrikalar içinde sigortalı olan sayısı ile ilgili Türkiye İstatistik Kurumunda (TÜİK) istatistik bulunmadığını belirtti.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, yangınlarda vefat eden kişi sayısını 2018 yılında 234 kişi olarak açıkladı. 2019 yılında vefat eden kişi sayısının ise resmi olarak açıklanacağını belirtti.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sayın Bakanın verdiği yanıt ilginç, “ülkemizde 2018 ve 2019 yılının ilk altı ayında meydana gelen konut, işyeri ve fabrika yangını sayısı ile illere göre dağılımındaki ilk 10 ilin hangisi” şeklindeki sorumuzu yanıtsız bırakıyor!  “Bu yangınlarda zarar gören konut, işyeri ve fabrikaların içinde sigortalı olan sayısı ne kadardır” şeklindeki sorumuzda yanıt bulmuyor. Bakan yanıtında  TÜİK’te istatistik bulunmadığını belirtiyor. Sorularımız açık. Bakanlıkta ya da bir kurumda bu konuda bir istatistiğin olmaması kabul edilebilir bir yanıt değildir. Umarım bu bağlamda düzenleme sağlanır ve sorunlar için Bakanlığın elinde örnek ve önlemeye yönelik veriler oluşur. Çünkü bu veriler, oluşan sorunların ortadan kaldırılması bağlamında önemlidir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here