Yüksel: 10 çeşit katkı ödüyoruz

0
166 views

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) yönetim kurulu üyeleri sendika binası içerisinde sabah kahvaltısında basın mensupları ile bir araya geldi.
Burada bir açıklama yapan, ardından ise basın mensuplarının sorularını yanıtlayan SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, vatandaşların sağlık için 10 çeşit katkı payı ödediğine dikkat çekti. Katkı payı ödemelerinin yüksekliğini eleştiren Başkan Yüksel, “ İlaç bedeli emekliden yüzde 10 çalışandan yüzde 20 muayene için 6 ila 15 TL, reçete için 3 TL, eşdeğer ilacın en ucuzunun yüzde 10’u ilaç kutusu başına ek 1 TL, özel hastane işlemlerinde liste fiyatından yüzde 200’e ulaşan oranlarda ödeme, istisnai hizmetle hastaneye göre değişen otelcilik ücretleri ödemesi, telefonla randevu için ise 4.5 TL ödemekte. Sağlık harcamalarının yüzde 20’si yurttaşların cebinden çıkmaktadır. Sağlık harcamaları, yeni sağlık politikalarının uygulanmaya başladığı dönemde 2009 yılında 28,8 milyar lirayken, 2016 yılında 68 milyar liraya dayandı.” dedi.


TÜRKİYE’DE 711 KAMU HASTANESİ VAR
Başkan Yüksel, Türkiye’de 711 kamu hastanesi, 560 özel hastane ve 70 Üniversite hastanesi ile sağlık hizmetlerinin verildiğini anlattı. Yerli ve yabancı özel yatırımlarda gözle görülür bir artış yaşandığını belirten Başkan Yüksel, “Son yıllarda ilaç, özel sağlık hizmetleri ve medikal cihaz ve teknolojiler gibi alanlara yapılan yerli ve yabancı özel yatırımlarda gözle görülür bir artış yaşanmaktadır. Şehir Hastaneleri ile birlikte yerli-yabancı (konsorsiyum) birleşmeler ve satın almalar hızla artmakta Türkiye’de 711 kamu hastanesi, 560 özel hastane ve 70 Üniversite hastaneleri ile sağlık hizmetleri veriliyor.2002’de özel hastane sayısı 271 iken bu sayı 2017 itibariyle 560 oldu. Toplam hastaneler içindeki özel sektör payı ise 2002’de yüzde 7,5 iken 2017’de yüzde 41,7’ye çıkmıştır. 2018 yılında, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları için toplam 37 milyar 571 milyon 386 bin TL’lik bir bütçe ayrılmıştır. Bu rakam, toplam bütçenin ancak yüzde 5’ine denk gelmektedir bütçelerin yüzde 75-85 i personel giderlerine gitmekte sağlık bütçesinin önemli bir bölümü ilaç tekelerine , özel sağlık kuruluşların dan yapılan hizmet satın alma ve tedavi hizmetlerine ayrılmıştır . “ ifadelerini kullandı.


SENDİKA OLARAK TALEPLER
Başkan Yüksel sendika olarak taleplerini ise şöyle sıraladı; “2018 bütçesi Güvenceli istihdamın korunması ve geliştirilmesi temel yaklaşım olmalı, bunun için öncelikle kamu harcamaları ve kamu istihdamı arttırılmalıdır. İş güvencesinin sağlandığı, taşeron çalışmanın yasaklandığı bir bütçe hazırlanmalıdır. Kamu emekçilerinin 2017 enflasyon farkı “ek zam” olarak 2018 bütçesi içinde yer almalı, yılın ikinci yarısında ücretleri eriten “artan oranlı vergi dilimi” uygulamasına son verilmeli, ek ödemeler temel ücrete yansıtılmalıdır. Emekçilerin yoksulluğunu arttıran dolaylı vergiler azaltılmalı, elektrik ve doğalgaz zamları geri alınmalı, 2018’de temel tüketim mallarına herhangi bir zam yapılmamalıdır. “Sağlık bütçesi” konusunda ilk söylenmesi gereken nokta bu harcamaların “koruyucu” değil “tedavi edici sağlık” ve “sağlık turizmi” için düzenlendiği gerçeğidir. Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin çalışma koşullarının ve ücretlerinin insan onuruna yakışır bir yaşam sürdürmelerini sağlayabilecek bir şekilde iyileştirilmesini istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here